....... .. .

AKTUALNOŚCI

     
 

 

II STRAŻACKI SPŁYW KAJAKOWY W OSP ROJEWO

Już po raz drugi członkowie MDP z sekcji ogniki mieli okazję popływać kajakami po rzeczce Zielona Struga. W sobotnie przedpołudnie 12 maja obsady 7 kajaków czyli 14 osób, podobnie jak w ubiegłym roku wzięli udział w spływie. Start miał miejsce na wyremontowanej tamie w Osieczku o godzinie 10.00 a meta po ok. czterech godzinach przy mostku w miejscowości Jarki, gdzie urządziliśmy grilla dla młodych kajakarzy. Rzeczą wiadomą jest, że woda jest głównym środkiem gaśniczym a strażak nie może się jej bać. W czasie spływu mimo, że grupa torująca w składzie: Tomasz Walczak i Sebastian Czarnota nieźle się napracowali by udrożnić szlak, trzeba było nie jeden raz wysiąść z kajaka do wody i zamoczyć nogi, czasem po pas aby przepchnąć kajak przez mieliznę lub inną przeszkodę. Młodzi strażacy dzielnie dawali radę, nie tylko chłopcy ale także i dziewczyny. Nasze spływy organizujemy dzięki członkom wspierającym. Szczególne podziękowania w tym roku należą się druhowi Mirosławowi Iwińskiemu za okazaną pomoc.

więcej zdjęć

 

DZIEŃ STAŻAKA - MSZA, APEL I BAL STRAŻAKA.

W sobotę 5 maja odbyła się w naszej jednostce uroczystość z okazji strażackiego święta. Jak każdego roku rozpoczęliśmy od mszy świętej w intencji jednostki z modlitwą za zmarłych druhów. Następnie przy marszowych dźwiękach strażacka defilada przeszła na plac przed remizą gdzie odbył się uroczysty apel. Zgodnie z ceremoniałem po złożeniu raportu prezesowi powiatowemu druhowi Jerzemu Stannemu oraz podniesieniu flagi na maszt okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes OSP. W kolejnej części apelu odznaczono i wyróżniono najlepszych druhów. Odznakę Wzorowy Strażak otrzymała druhna Angelika Althaus - od trzech lat uczestnicząca w akcjach w składzie Jednostki Operacyjno Technicznej. Druh Sławomir Pluta, który ukończył stosowny kurs został uroczyście awansowany na dowódcę zastępu. Kilku druhów otrzymało odznaki "Za Wysługę Lat", z których druh Adam Wesołowski obchodził okrągłą 50 rocznicę służby w naszej OSP i z tej okazji otrzymał pamiątkowy puchar. Wręczono też listy gratulacyjne i tabliczkę złotej sekcji najaktywniejszym w wyjazdach alarmowych druhom. Członkowie drużyny młodzieżowej dostali odznaki MDP, złote srebrne i brązowe, zgodnie ze stażem w drużynie. Po wyróżnieniach delegacja strażaków złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą zmarłym druhom. Następnie głos zabrali goście: Prezes powiatowy Związku OSP Jerzy Stanny, wójt Rafał Żurowski oraz przedstawiciel komendanta powiatowego PSP asp. Łukasz Pomianowski, który jest także prezesem w OSP Witowice gmina Kruszwica. Na zakończenie apelu wszyscy uczestnicy ustawili się do pamiątkowej fotografii. Po apelu strażacy z żonami, goście a także sympatycy naszej jednostki wspólnie bawili się na Balu Strażaka przy dźwiękach zespołu SAMI SWOI z Inowrocławia. Toastów nie było końca.

więcej zdjęć

 

PRACE REMONTOWO GOSPODARCZE - ŁAZIENKA Z ANEKSEM KUCHENNYM

W kwietniu w ramach prac remontowo gospodarczych zmodernizowaliśmy naszą łazienkę. Wygrodziliśmy miejsce na prysznic, zainstalowane zostały nowe umywalki z armaturą a także umieściliśmy tam aneks kuchenny. Dzięki obniżonemu sufitowi można było zainstalować energooszczędne lampki ledowe. Zarząd OSP dziękuje naczelnikowi oraz druhowi Błażejowi Kołodziejskiemu za duży wkład pracy w to przedsięwzięcie.

 

 

NOCNA MROŹNA AKCJA

W piątek 16.03.2018r. o godz. 23.17 nasza jednostka została wezwana do pożaru samochodu w Złotnikach Kujawskich. Na miejscu zastaliśmy płonącego dostawczaka na drodze krajowej nr 25 Inowrocław-Bydgoszcz. Oprócz naszego zastępu w akcji uczestniczyli druhowie ze Złotnik Kujawskich oraz dwa wozy z PSP Inowrocław. Działania gaśnicze utrudniał 5 stopniowy mróz i silny wiatr. Po ugaszeniu samochodu na jezdni zrobiło się lodowisko i trzeba było wezwać służby drogowe z piaskiem i solą aby można było wznowić ruch na drodze. Po udrożnieniu jednego pasa zdecydowano, że to nasz zastęp, w związku z pełną obsadą wozu zostanie zabezpieczać miejsce do przyjazdu lawety. Na końcu okazało się, że nie lada wyzwaniem jest usunięcie z asfaltu stopionych plastikowych elementów spalonego samochodu. Do remizy wróciliśmy o godz. 3.17 czyli dokładnie cztery godziny od wyjazdu. Była to siódma akcja w bieżącym roku, w tym pierwsza w godzinach nocnych. W zeszłym roku na 45 wyjazdów aż 11 miało miejsce między 22 a 6 rano.

Widok z naszego wozu na pogorzelisko.

 

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

16.03.2018 roku ratownicy JOT-u (Jednostki Operacyjno Technicznej) spotkali się na kolejnej zbiórce, by potrenować posługiwanie się sprzętem ratowniczym. Tym razem przypomniano obsługę i bezpieczne operowanie pilarką spalinową. Następna zbiórka odbędzie się już po świętach wielkanocnych w piątek 6 kwietnia i poświęcona będzie ratownictwu technicznemu i działaniu w czasie wypadków drogowych. Zapraszamy.

WALNE ZEBRANIE

Najważniejsze w roku spotkanie naszych strażaków odbyło się w sobotę 24 lutego. Wśród zaproszonych gości byli Prezesi Zarządu Powiatowego ZOSP Jerzy Stanny i Roman Zieliński, Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Mąka oraz wójt Rafał Żurowski. W trakcie zebrania swe sprawozdania złożyli: prezes, naczelnik, skarbnik oraz komisja rewizyjna. Po udzieleniu absolutorium zarządowi, przyszedł czas na przedstawienie planu działalności na bieżący rok. Honorowy prezes powiatowy Roman Zieliński wręczył naszym oldbojom pamiątkowy puchar za udział w zawodach powiatowych.

więcej zdjęć

26 FINAŁ W ROJEWIE

W niedzielę 14 stycznia po raz 26 w Rojewie zagrała Wielka Orkiestra. W hali sportowej bawili się Rojewiacy zbierając datki na ratowanie życia noworodków. Były występy artystyczne, pokazy i oczywiście licytacje. W imprezie jak każdego roku brali udział nasi strażacy. Mieliśmy stoisko, na którym młodsi i starsi mieszkańcy naszej gminy, z pomocą druhen Dominiki Matyszewskiej i Agaty Dziuby mieli okazję samemu spróbować swoich sił w resuscytacji krążeniowo oddechowej. Zainteresowanie było spore, a Ci którzy ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy zgodnie przyznawali, że nie jest to łatwe zadanie. Fantom, użyty do treningów pozwalał sprawdzać prawidłowość uciśnięć i wdechów ratunkowych a defibrylator szkoleniowy określał cykle resuscytacji. Tradycyjnie nasza jednostka przekazała do licytacji czujniki dymu i gazu, wylicytowane za 220 zł. Chwilę po rozpoczęciu imprezy rozległ się alarm i część ekipy natychmiast udała się do gaszenia pożaru. Po powrocie z akcji gaśniczej nasi ratownicy zakupili w licytacji mini apteczkę z logo WOŚP za sumę 250 zł.

więcej zdjęć

 

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

Po raz drugi nasi druhowie wcielili się w postać biblijnych królów. Kacprem był wiceprezes Jan Zieliński, Melchiorem Ryszard Matyszewski a Baltazarem Leonard Fatz. Wystawiliśmy też 15 osobową asystę strażacką z pochodniami, złożoną z młodzieżówki, ratowników oraz seniorów. Główną częścią uroczystości była Msza Święta w kościele, w której uczestniczyli królowie, święta rodzina a także pasterze i anioły w scenerii żywej szopki. Po mszy odbył się koncert kolęd i pastorałek w hali sportowej przy licznie zgromadzonej publiczności.

więcej zdjęć